Gabinet chirurgii naczyniowej


Gabinet chirurgii naczyniowej specjalizuje się w diagnozowaniu, leczeniu i chirurgicznym zarządzaniu chorobami układu naczyniowego, czyli naczyń krwionośnych (tętnic i żył) oraz limfatycznego. Chirurg naczyniowy posiada olbrzymie doświadczenie w dziedzinie chirurgii naczyniowej. Oto niektóre z obszarów, którymi zajmuje się gabinet chirurgii naczyniowej:


  • Chirurgia naczyń obwodowych: Leczenie problemów z naczyniami krwionośnymi w kończynach, takich jak tętniaki, zwężenia naczyń, miażdżyca tętnic obwodowych i zakrzepy.
  • Chirurgia aorty: Diagnoza i leczenie chorób aorty, w tym tętniaków aorty brzusznej i piersiowej, jak również rekonstrukcja aorty.
  • Chirurgia żylna: Leczenie chorób żył, takich jak żylaki, zakrzepy żył głębokich i zespół pozakrzepowy, a także procedury poprawiające przepływ krwi żylny.
  • Chirurgia naczyń głowy i szyi: Leczenie chorób naczyń tętniczych i żylnych w obszarze głowy i szyi, takie jak tętniaki, zakrzepy i zwężenia naczyń.
  • Chirurgia naczyń limfatycznych: Leczenie chorób układu limfatycznego, takie jak obrzęki limfatyczne.
  • Diagnostyka przed i po zabiegach endowaskularnych, które polegają na wprowadzeniu cienkiego cewnika do naczynia i wykonywaniu interwencji wewnątrznaczyniowych, takich jak angioplastyka czy wszczepienie stentów.
  • Diagnostyka przed i po leczeniu urazów naczyń krwionośnych.

  • Chirurgia naczyniowa ma na celu przywracanie prawidłowego przepływu krwi w organizmie oraz zapobieganie poważnym powikłaniom związanym z chorobami naczyń krwionośnych.

    Wykonywane są następujące zabiegi z zakresu flebologii estetycznej: 

    1. Skleroterapia piankowa żył siatkowatych i żylaków pod kontrolą Venalith.

    2. Skleroterapia piankowa żylaków i żył przeszywających pod kontrolą USG-Doppler.

    3. Zamykanie pajączków żylnych metodą RTIF.

    Skleroterapia, którą proponujemy pacjentom w klinice, polega na podaniu do naczynia roztworu lub pianki do sklerotyzacji, który podrażnia jego ściany i zamyka je chemicznie. W czasie kilku dni lub tygodni żyła włóknieje i przestaje być widoczna. Wybór środka zależy od zaawansowania choroby. 

    Leczenie pianką metodą Tessariego, czyli skleroterapia piankowa, przeznaczona jest do zamykania żylaków, a płynem przeprowadza się mikroskleroterapię teleangiektazji i wenulektazji. Podczas jednego zabiegu wykonuje się kilka do kilkunastu zwykle niebolesnych wkłuć. Zaraz po zabiegu konieczny jest spacer, który pomoże w odpowiedniej dystrybucji leku obliterującego w leczonych naczyniach. Bezpośrednio po zabiegu na nogę zostaje założony opatrunek uciskowy, który należy nosić nieprzerwanie przez okres od 5-15 dni, w zależności od zaleceń lekarskich. Zarówno skleroterapia piankowa, jak i z wykorzystaniem specjalistycznego płynu, pozwala w tym samym dniu powrócić do codziennych zajęć. Uzyskanie pożądanego efektu kosmetycznego wymaga często kilku zabiegów. 

    Przeciwwskazaniem do zabiegu jest unieruchomienie oraz niekiedy terapia hormonalna a także ciąża i okres karmienia piersią.

     W klinice wykonywana jest skleroterapia przy pomocy VENILITE – jest to modyfikacja skleroterapii, podczas której leczony rejon jest oświetlany specjalnym źródłem światła ujawniającym naczynia niewidoczne w badaniu USG. Są one kluczowe, gdyż zasilają widoczną sieć naczyń. Zamknięcie takiego źródła sprawia, że nie ma potrzeby podawania leku sklerotyzacyjnego do sieci żylnej, co zmniejsza przebarwienia po zabiegu. 

    Korzyści ze skleroterapii: 

    • Zabieg można wykonać ambulatoryjnie, w klinice zajmie około 30 minut. 
    • Nie ma potrzeby znieczulenia miejscowego ani ogólnego. Tylko minimalny ból podczas i po zabiegu.
    • Metoda nieurazowa, nie pozostawia blizn.
    • Metoda odpowiednia do leczenia żylaków małych, nawrotowych, krwawiących, leczenia żył przeszywających o niewydolnych zastawkach.
    • Niski koszt w stosunku do innych zabiegów wykonywanych na sali operacyjnej.

    Po zabiegu skleroterapii piankowej lub z wykorzystaniem płynu: Należy bezpośrednio po zabiegu spacerować przez około 30 minut. Bezpośrednio po zabiegu należy nosić nieprzerwanie opatrunek uciskowy przez okres od 5-15 dni, w zależności od zaleceń lekarskich. Po zabiegu mogą wystąpić przebarwienia skóry nad zamykanym naczyniem. 

    W Poliklinice prowadzimy również kalifikacja do zabiegów operacyjnych żylaków kk. Dolnych metodą: 

    1. RTFE – jest bardzo bezpiecznym systemem zamykania żylaków za pomocą prądu o częstotliwości fal radiowych. Metoda opiera się na zjawisku termoablacji kontrolowanej, a więc zamykaniu żył poprzez zastosowanie podwyższonej temperatury. Specjalny aplikator zostaje wprowadzony do zmienionego chorobowo naczynia za pomocą cienkiej igły. Wytwarza on fale radiowe o specjalnie dobranej częstotliwości. Działają one na ścianę naczynia rozgrzewając je i uszkadzając pod wpływem ciepła komórki śródbłonka. Prowadzi to do zwłóknienia i wyłączenia z krążenia wybranego fragmentu żyły. Zabieg może zostać uzupełniony skleroterapią lub miniflebektomią. Podstawową zaletą RTFE jest mała inwazyjność metody w porównaniu z metodami klasycznymi, jak np. stripping. Przewagą metody RTFE nad innymi zabiegami termoablacji kontrolowanej np. ELVeS jest jej większe bezpieczeństwo, ponieważ moc i temperatura wytwarzana w czasie zabiegu RTFE są niższe. Gdy urządzenie wykryje, że żyła osiągnęła optymalną temperaturę, wyłącz się. Zminimalizowano w ten sposób możliwość termicznego uszkodzenia nerwów i innych tkanek. Żylaki zanikają same w okresie około miesiąca od zabiegu. Metoda pozwala uzyskać znakomity efekt kosmetyczny. Do minimum ogranicza bolesność, powstawanie blizn, a także nie pozostawia siniaków ani krwiaków bezpośrednio po zabiegu. Pozwala już po następnego dnia powrócić do codziennych aktywności.

     

    Korzyści z metody RFTE: 

    • Zabieg można wykonać ambulatoryjnie, w klinice zajmie około 30 minut 

    • Nie ma potrzeby znieczulenia ogólnego 

    • Metoda daje możliwość leczenia żył położonych blisko pod powierzchnią skóry 

    • Tylko minimalny ból podczas i po zabiegu 

    • Najmniejsze ryzyko uszkodzenia skóry i nerwów ze wszystkich metod termoablacji 

    • Długotrwała eliminacja żylaków, skuteczność metody 95-97% 

    • Możliwość przeprowadzania zabiegów na dwóch nogach jednocześnie 

    • Znakomity efekt kosmetyczny – rzadsze występowanie przebarwień i blizn pooparzeniowych, brak dużych krwiaków pooperacyjnych 

    • Natychmiastowe uruchomienie po zabiegu 

    • Możliwość powrotu do pracy po 1-2 dniach od wykonania zabiegu 


    Po zabiegu metodą RFTE: 

    Należy regularnie spacerować. Po zabiegu zakłada się pończochę uciskową, którą należy nosić od 30 dni 


    2. VENASEAL Spośród wielu różnych zabiegów, które możemy zaproponować pacjentom w Poliklinice, cierpiącym z powodu żylaków kończyn dolnych, jest nowoczesny system zamykania żylaków VenaSeal®. Jest to małoinwazyjna metoda leczenia zmian żylnych, polegająca na klejeniu żylaków medycznym polimeryzującym klejem tkankowym, który ma za zadanie zapoczątkowanie procesu włóknienia żylaka. Zabieg ten jest bezpieczny, cechuje się wysoką skutecznością i nie wymaga długotrwałego noszenia pończoch uciskowych, umożliwiając pacjentowi praktycznie natychmiastowy powrót do normalnej aktywności. System zamykania żylaków VenaSeal® jest zaliczany do zabiegów nietermicznych, co oznacza, że nie niesie ze sobą ryzyka uszkodzenia nerwów. Jak wygląda zabieg? Specjalnie zaprojektowany cewnik jest wprowadzany do naczynia przy pomocy odpowiednio cienkiej igły, a następnie śródnaczyniowo, przy wykorzystaniu precyzyjnie skalibrowanego dozownika, jest podawany klej medyczny. Cała procedura zazwyczaj trwa nie dłużej niż 30 minut. Dzięki małej inwazyjności zabieg VenaSeal®, jest polecany w szczególności pacjentom otyłym oraz cierpiącym z powodu obrzęków kończyn dolnych. Bezpośrednio po zakończonym zabiegu zaleca się krótki spacer. Należy zrezygnować z intensywnych ćwiczeń siłowych, a także pamiętać o noszeniu specjalnych pończoch uciskowych przez pierwsze 48 godzin, a następnie w trakcie dnia przez kolejne dwa tygodnie. Pajączki i mniejsze zmiany z reguły znikają w okresie 1-3 miesięcy, natomiast większe żyły w przeciągu 6-9 miesięcy. Najważniejsze korzyści z metody VenaSeal®:

     • zabieg może zostać przeprowadzony w warunkach ambulatoryjnych, stanowiąc doskonałą alternatywę dla metod chirurgicznych przeznaczonych do eliminacji dużych pni żylnych, 

    • bezbolesność i brak potrzeby wykonania znieczulenia miejscowego lub ogólnego, 

    • długotrwała eliminacja zmian żylnych, 

    • bardzo dobry efekt kosmetyczny (niskie ryzyko pojawienia się przebarwień), 

    • możliwość natychmiastowego powrotu do codziennej aktywności.


    3. ClariVein – jest bardzo nowoczesną, małoinwazyjną i szybką metodą leczenia żylaków. Wynaleziona we współpracy z naukowcami z Uniwersytetu Yale, od 2010 roku pomaga pacjentom uniknąć, w uzasadnionych przypadkach medycznych, leczenia operacyjnego. Metoda łączy w sobie zalety ablacji mechanicznej i chemicznej. Starannie zaprojektowany, obrotowy cewnik urządzenia ClariVein zostaje wprowadzony do zmienionego chorobowo naczynia za pomocą cienkiej igły. Końcówka cewnika obraca się szybko wewnątrz żyły, która w odpowiedzi zwęża swoje światło. Jednocześnie do naczynia podawany jest roztwór do sklerotyzacji, który zamyka je chemicznie. Niewątpliwą zaletą metody ClariVein jest znakomity efekt kosmetyczny. Do minimum ogranicza bolesność, powstawanie blizn, a także nie pozostawia siniaków ani krwiaków bezpośrednio po zabiegu. Pozwala już po jednym dniu powrócić do codziennych zajęć, można też uprawiać sport. Dzięki małej inwazyjności metody, ryzyko uszkodzenia skóry i nerwów zostało zminimalizowane, w porównaniu do zabiegów wydzielających znaczne ilości ciepła (takich jak metody laserowe lub radiofrekwencja). 

    Korzyści z metody ClariVein:

     • Zabieg można wykonać ambulatoryjnie, w klinice zajmie nie więcej niż 20 minut 

    • Nie ma potrzeby znieczulenia miejscowego ani ogólnego 

    • Tylko minimalny ból podczas i po zabiegu 

    • Minimalne ryzyko uszkodzenia skóry i nerwów 

    • Długotrwała eliminacja żylaków, skuteczność metody aż do 98% 

    • Możliwość przeprowadzania zabiegów na dwóch nogach jednocześnie 

    • Znakomity efekt kosmetyczny, również bezpośrednio po zabiegu 

    • Natychmiastowe uruchomienie po zabiegu

     Po zabiegu metodą ClariVein: Należy regularnie spacerować Siedem dni po zabiegu należy nosić pończochy uciskowe w ciągu dnia Bardzo rzadko po zabiegu mogą pojawić się siniaki, obrzęk oraz odczucie ciągnięcia w okolicy leczonej żyły. Odczucie ciągnięcia spowodowane jest bliznowaceniem wewnątrz naczynia i można się go skutecznie pozbyć łagodnymi ćwiczeniami rozciągającymi dotknięty obszar. 


    4. Stripping Stripping – jest to operacja metodą klasyczną, inaczej operacja Babcocka lub safenektomia. Stosuje się ją w przypadku, gdy ze względu na rozmiar żylaków leczenie mniej inwazyjnymi metodami, jak np. zabiegi wewnątrznaczyniowe, może nie dać oczekiwanych efektów. 

    Wskazaniami do leczenia operacyjnego żylaków są: 

    • żylaki objawowe 

    • żylaki nawrotowe 

    • żylaki powiększające się mimo leczenia zachowawczo 

    • żylaki powodujące nawracające zapalenia 

    • żylaki krwawiące 

    • żylaki powodujące poważne defekty kosmetyczne 

    • owrzodzenia okolicy goleni spowodowanie przez niewydolność żył powierzchownych 

    Operacja w większości przypadków dotyczy żyły odpiszczelowej (safenektomia) i odstrzałkowej (parwektomia). Na przykładzie usunięcia żyły odpiszczelowej, operacja wymaga wykonania dwóch nacięć, jednego w pachwinie, drugiego w okolicy kostki. Następny etap polega na wprowadzeniu do światła naczynia sondy, tak zwanego strippera i doprowadzenie jej aż do nacięcia w okolicy kostki przyśrodkowej. Kolejnym etapem jest stripping czyli wyrwanie całej żyły i wyciągnięcie jej w okolicy pachwiny. Konieczne są także bardzo małe nacięcia skóry na przebiegu naczynia, mające na celu usunięcie niewielkich żylaków powierzchownych. Nie wymagają one zszycia i są zaopatrywane tak zwanymi SurgiStripami zbliżającymi brzegi rany. Wszystkie inne nacięcia zaopatruje się pojedynczymi szwami niewchłanianymi, mając na uwadze dbałość o efekt estetyczny. 

    W zależności od poziomu strippingu wyróżniamy: 

    • Stripping krótki – kończy się poniżej kolana 

    • Stripping średni – kończy się w połowie goleni 

    • Stripping długi – kończy się w okolicy kostki przyśrodkowej 

    Po zabiegu strippingu: 

    Zabieg przeprowadzany jest w tak zwanym trybie chirurgii jednego dnia. Oznacza to, że w drugiej dobie od zabiegu pacjent może udać się do domu po konsultacji ze swoim lekarzem prowadzącym. 

    Jednak postępowanie po zabiegu zależy ściśle od jego rozległości. Należy pamiętać o: 

    • zmianach opatrunku 

    • po 4 dniach od zabiegu możliwa jest kąpiel (prysznic na drugi dzień) 

    • po 10 dniach zgłoszenie się do zdjęcia szwów i Surgi Stripów 

    • po upływie około 3-4 tygodni po zabiegu, należy zgłosić się w celu wykonania kontrolnego badania USG-Doppler 

    Przeciwwskazania do operacji żylaków metodą strippingu: 

    • niedokrwienie kończyny dolnej 

    • skaza krwotoczna 

    • poważna niedrożność żył głębokich, gdy do utrzymania powrotu żylnego niezbędny jest dla pacjenta układ żył powierzchownych • obrzęk limfatyczny (chłonny) 


    Możliwe powikłania po operacji strippingu: 

    • Zakażenia 

    • Łagodnym powikłaniem ustępującym samoistnie po kilku, maksymalnie kilkunastu tygodniach są krwiaki w miejscach gdzie znajdowały się usunięte żyły 


    • Mogą wystąpić zaburzenia czucia w kończynie dolnej związane z uciskiem lub z uszkodzeniem nerwów • Może wystąpić wyciek chłonki 

    • Profilaktycznie po każdym zabiegu przez 3 dni podawana jest heparyna drobnocząsteczkowa, w celu uniknięcia zakrzepicy żył głębokich 


    5. Miniflebektomia. 

    Miniflebektomia – jest to zabieg zalecany w przypadku dużych i rozległych splotów żylakowych, gdzie lecenie za pomocą skleroterapii w częściach obwodowych nie skutkuje dobrymi efektami terapeutycznym i kosmetycznym. Do miniflebektomii stosuje się znieczulenie miejscowe lub miejscowe połączone z sedacją. Podczas zabiegu miejsce, w którym znajduje się żylak zostaje znieczulone miejscowo poprzez ostrzyknięcie środkiem znieczulającym za pomocą bardzo cienkiej igły. Skórę nacina się tworząc ranki o wielkości około 1-2 mm, po czym używając specjalnie zaprojektowanych haczyków wyciąga się spod skóry żylaki. Nacięcia nie wymagają zszycia i są zaopatrywane tak zwanymi SurgiStripami zbliżającymi brzegi rany. Czasami nacięcia zaopatruje się delikatnymi szwami, mając na uwadze dbałość o efekt estetyczny. Pacjent po zabiegu może natychmiast powrócić do codziennych zajęć. Należy pamiętać, że nie należy depilować skóry na przebiegu żylaka w dniu zabiegu ze względu na ryzyko powstania podrażnień, dlatego najlepiej zrobić to 2 doby wcześniej. 

    Korzyści z zabiegu miniflebektomii: 

    • Nie wymaga od pacjenta specjalnego przygotowania. 

    • Może być stosowana wraz z innymi metodami leczenia żylaków, takimi jak laseroterapia czy klejenie żylaków 

    • Natychmiastowe uruchomienie po zabiegu 

    • Powrót do pracy możliwy już dzień po zabiegu 

    • Długotrwała eliminacja żylaków, skuteczność metody 

    • Trwały efekt kosmetyczny Po zabiegu miniflebektomii: 

    • Nie wolno prowadzić samochodu zaraz po zabiegu! Może to spowodować uszkodzenie nerwów a także zmniejszenie czucia miejscowego. 

    • SurgiStripy zdejmuje się po około 4-5 dniach 

    • Zalecane jest stosowanie kompresjoterapii po zabiegu za pomocą pończochy uciskowej. 

    Możliwe powikłania po zabiegu miniflebektomii: 

    • Zakażenia 

    • Łagodnym powikłaniem ustępującym samoistnie po kilku, maksymalnie kilkunastu tygodniach są krwiaki w miejscach gdzie znajdowały się usunięte żyły 

    • Mogą wystąpić zaburzenia czucia w kończynie dolnej związane z uciskiem lub z uszkodzeniem nerwów 

    • Może wystąpić wyciek chłonki 

    • Profilaktycznie po każdym zabiegu przez 10 dni podawana jest heparyna drobnocząsteczkowa, w celu uniknięcia zakrzepicy żył głębokich


    Przeciwwskazania do wykonania miniflebektomii: 

    • Zakrzepica w obrębie żył powierzchownych 

    • Stany zapalne skóry na przebiegu żylaka



    tel. do rejestracji: 532 84 84 84
    Święcickiego 1/H 84, 63-100 Śrem
    NIP: 7773362654
    godziny otwarcia:
    od pn do pt
    9:00 do 19:00